Modelářký RC Autoklub zabývající se převážně modely BUGGY v měřítku 1:6

Novinky

MČR 2011 7 a 8. závod M. Lázně

Mistrovství České Republiky modelů aut

O uplynulém víkendu, 2. a 3.července, se na připravené dráze v autokempinku Luxor jely 7. a 8. závod MČR modelů radiem řízených aut, kategorie Large Scale (velká měřítka) měřítek 1:6. Členové RCA klubu Mariánské Lázně tak měli po roce opět možnost pořádat víkendový dvouzávod. V pátek vrcholili přípravy dráhy a zázemí jezdců, odzkoušení počítací elektroniky, či umístění světelné tabule.

Sobotní ráno nás přivítalo celkem slušným počasím a do dějiště závodu dorazilo ještě pár závodníků. Do sobotního, 7.závodu se přihlásilo 18 jezdců, včetně Slovenských jezdců. Po odjetí kvalifikačních jízd byly jezdci rozdělení do semináře A a B.  Z každého pak postoupilo pět nejlepších do finálové jízdy. Mezi nejlepší se probojoval i domácí jezdec Roman Petrák, který se svým modelem značky MCD dával od prvních jízd najevo, že hodlá obsadit příčky nejvyšší. Petráka do finálové jízdy doprovodili například i vícemistr Evropy Marek Schiller či vítěz závodu EFRA a pravidelný účastník MČR Petr Hartman. Finálová jízda pak byla pro oko diváka fascinujícím 30-ti minutovým zážitkem. Jezdci vodily své modely naprosto bezchybně, nechyběli těsné souboje, či střídání pořadí. Bohužel pro diváky bylo celkem prašno a tak se oči plnili prachem z dráhy, kterou modely jezdící chvilkami i 80-ti kilometrovou rychlostí, celkem dost vyjížděly. Po třiceti  minutách bojů o umístění, vyhrál finále domácí jezdec Roman Petrák, druhý skončil Petr Hartman a třetí místo obsadil Marek Schiller. Dále se umístil Filip Jílek, za ním dvojice Slovenských závodníků Adrian Uhrik a Jan Macejik, pak jezdec Rychnova nad Kněžnou Dušan Vater, osmé místo urval David Zechmeister před Janem Žďárským juniorem a Jaroslavem Proškem. Všech deset jezdců sklidilo potlesk zejména za předvedený výkon a  fair play jízdu. V kategorii Senior bylo pořadí: 1. Petrák, 2. Macejík, 3. Hošek.

Sobota skončila velkým úspěchem domácího klubu RCA Mariánské Lázně díky Romanovi a i s počasím jsme byli spokojeni, byť občas sprchlo. Nic nebránilo přípravě na nedělní závod a návštěvě restaurace na Luxoru, kde se o nás staral příjemný personál.

Nedělní ráno bylo velmi mokré a předpověď počasí nesla špatné zprávy. Po ranní rozpravě jezdců s ředitelem závodu panem Martinem Kubičkou bylo domluveno, že pojedeme. Protože se dva jezdci z předchozího dne nepřihlásili, bylo do 8. závodu MČR zařazeno  pouze 16 jezdců. Pavel Karel v sobotu zničil motor svého modelu a jiný neměl, Jarek Besta pak neměl vhodné obutí pro svůj model.

Dráha byla oproti sobotě poměrně mokrá a jemně pršelo, proto se muselo měnit i nastavení modelů, zejména výběr vzorku pneumatik a úprava tlumení modelů. Nedělní závod se jel v opačném směru, což někteří jezdci nemají rádi. Po odjetí prví kvalifikační jízdy bylo jasné, že modely budou dojíždět jako blátivé koule. Motory dostávaly poměrně zabrat, neboť běžně vážící model 9kg, byl po dojetí 10-ti minutové kvalifikace minimálně o tři kila těžší. Semifinálové jízdy pak slibovali veliké drama, zejména proto, že v dojezdových časech těch nejlepších jezdců byly minimální rozdíly. Co jsme předpokládali se také stalo. Pětice postupujících předváděla v obou jízdách napínavou podívanou a velice líbivé jízdy. Dojezdové časy se lišili ve vteřinách a bylo jen na jezdcích neudělat zásadní chybu.

Finálová jízda měla překvapivé kvalifikované jezdce v podobě Jardy Ochoce, Libora Novotného a Davida Hoška. Zbývající místa v první desítce obsadili sobotní finalisté.  Startmaršál Václav Podlešák seřadil vozy na roštu, a ve 14,30 hodin bylo odstartováno finále nedělního závodu. Z prvního místa odstartoval Marek Schiller, kterému od pátého kola dýchal na záda Roman Petrák se svou čtyřkolkou. Za vedoucí dvojicí se odehrával velice napínavý souboj mezi Petrem Hartmanem, Adrianem Uhříkem, Dušanem Vaterem a Davidem Hoškem. Jezdci si průběžně měnili pozice, a jen bezchybná jízda bez karambolu slibovala přední umístění. Trať byla velice těžká, plná výmolů, hlíny a poměrně klouzala. Těsně za stupni zůstal Petr Hartman, třetí byl po klidné a vyrovnané jízdě Uhrik, Roman Petrák zaostal za prvním Schillerem o pouhé tři desetiny vteřiny. Od pátého místa dále se umístili jezdci v pořadí Vater, Hošek, Žďárský, Ochoc, Novotný a Prokeš. V kategorii Senior bylo pořadí: 1. Petrák, 2. Novotný, 3. Hošek.

Bylo dobojováno, poháry a věcné byly rozdány. Všichni jezdci se rozloučili v přátelské atmosféře a již se domlouvali na klání v Solenici, kde se jede předposlední dvouzávod seriálu MČR. Závěr sezóny se odehraje v září v Olomouci. Seriál závodů ukončí nedělní dvouhodinový závod, který je brán jako prestižní záležitost jednotlivých klubů a jako pobavení na závěr sezóny.

Poděkování za přípravu závodů patří členům klubu RCA Mariánské Lázně, řediteli závodu za pohodové řízení závodu doplněné ostrou muzikou, Romanovi a všem dalším  jezdcům ještě jednou gratulujeme.

Více informací ze světa automobilního modelářství najdete na internetových stránkách RCA ČR.