RC Autoklub Mariánské Lázně

Modelářký RC Autoklub zabývající se převážně modely BUGGY v měřítku 1:6

Novinky

Průběh závodu MČR Large scale

O uplynulém víkendu, 19. a 20.června, se na připravené dráze v autokempinku Luxor

  jel 5. a 6. závod MČR modelů radiem řízených aut měřítek 1:5 a 1:6. Členové RCA klubu Mariánské Lázně tak měli opět možnost pořádat a šanci umístit se v seriálu závodů, které se jezdí jako víkendový dvouzávod. V pátek vrcholili přípravy, které mimo jiné zahrnovali doladění úpravy dráhy, přípravu a odzkoušení počítací elektroniky, umístění světelné tabule, přípravu zázemí jezdců. Bohužel nám počasí nebylo nakloněno a téměř celé odpoledne pršelo. V přípravách aktivně pomáhali i závodníci, kteří postupně dojížděli se svými mobilními dílnami a ložnicemi do kempu. S přibývajícím večerem a neustávajícím deštěm pak byly na místě obavy o způsobilosti dráhy na víkendové klání, zejména pak na sobotu. Naštěstí naši „rosničkáři“ měli pravdu a v sobotu jsme se probudili do sice zataženého dne, ale již dopoledne se sluníčko pomalu dralo na oblohu a nakonec to byl ideální den pro závodění. Již od ranních sobotních hodin bylo na dráze velice živo a ve velkém se naváželi suché piliny na dráhu, aby vysušily dráhu od zbytků vody a bláta po předchozím urputném vymetání. Koleček bylo navezeno spousty, a výsledek byl fascinující, neboť dráha byla po prvních rozjížďkách ideálně nakypřená a v akorátní vlhkosti i přes sluneční paprsky.

 Ve startovním poli modelů byly k vidění značky Hörmann, Cleon, HPI Baja, MCD, Red-Cat a Hurax. Poslední tři jmenované modely disponují pohonem 4x4, ostatní jsou „zadokolky“. Po oba dva dny byly k vidění nádherné souboje jezdců, kteří závodili v duchu fair-play. Místní dráha je totiž jako jedna z mála opravdu terénní, a tak mnohdy vytuningovaný a rychlý model není až takovou výhodou, protože je potřeba umět se vyhýbat vzniklým nerovnostem, skákat skoky, přejíždět lavici i včas přibrzdit na konci rovinky, kde modely dosahují rychlosti až 80 km/h. Kdo umí přemýšlet, číst trať, má pevné nervy a svůj um skloubí s řízením připraveného modelu pomocí vysílače, má šanci na dobré umístění.

 Do sobotního závodu bylo přihlášeno 26 startujících, včetně kompletní české špičky závodníků, členů pořádajícího RCA Mar.Lázně, a zahraničních jezdců ze Slovenské republiky. Po kvalifikačních a semifinálových jízdách se do hlavního finále dostalo nejlepších deset jezdců. Na konci 30-ti minutového finále se radoval především domácí tým RCA Mariánské Lázně, jehož členové obsadili první čtyři místa. Naši jezdci tak dokonale zúročili znalost dráhy. Na místě třetím se umístil Petr Hartman, mistr české republiky za rok 2009, druhý skončil lepší z bratrů  Schillerových,  Pavel Schiller, když jeho bratr Marek obsadil čtvrtou pozici. Mimo jiné jsou to 2. a 3. jezdec v konečném pořadí MČR za rok 2009. Konečné první místo v pátém závodě MČR získal mariánskolázeňský Roman Petrák, který druhému v pořadí nadělil dvě kola. Pro našeho člena je to velký úspěch, zejména proto, že pro letošní sezonu přesedlal z podvozku Hörmann na model tureckého výrobce MCD. Nutno podotknout, že Roman ještě v páteční podvečer zabíhal motor a dával dohromady podvozek. Škoda, že se díky služebním povinnostem nemohl zúčastnit i nedělního závodu.

 Nedělního závodu se zúčastnilo 24 jezdců. Počasí sice nebylo tak příjemné jako v sobotu, ale hlavně že nepršelo. Dráha byla lehce upravená již ze soboty, zbývalo jen doladit drobnosti a před devátou hodinou odstartovala první kvalifikační jízda. Do hlavního desetičlenného finále se postupně propracovali jezdci z kvalifikací, 1/4 a 1/2  finálových jízd. Před finálovou jízdou, během 1/2 finále začalo pršet, trať se změnila v mokrou a jezdci narychlo měnili pneumatiky i nastavení podvozku. Nejlepších deset jezdců si to ve tři hodiny odpoledne rozdalo na mokré trati o umístění v šestém závodě MČR a další body do celkového hodnocení seriálu. Naši jezdci si opět vedli velice dobře. První skončil Pavel Schiller, druhý Petr Hartman a trojici na stupních vítězů doplnil David Zechmeister z Olomouce.

 Po vyhlášení výsledků všichni ještě krátce pohovořili o zážitcích z víkendového klání, a mi jim popřáli šťastnou cestu domů. Pro náš klub byla čest hostit jeden ze závodů MČR a těší nás, že naše 360metrů dlouhá, široká a technická dráha je hodnocena mezi závodníky velice kladně, a že se k nám budou vždy rádi vracet. Poděkování za přípravu závodů patří členům klubu RCA Mariánské Lázně, za úpravu dráhy pak Janu Šafránkovi a jeho firmě. Romanovi a všem našim členům ještě jednou gratulujeme.

                                                                                                                 Martin Gaier

 

Poslední komentáře
22.06.2010 15:44:30: Zdarec Hoši, kdy budou nějaké výsledky? Ten článek bych doporučil černou aby byl čitelnější. Dík Bro...
 
Modelářský klub RCA Mariánské Lázně, Česká 755, 353 01 Mariánské Lázně, Česká republika, email:club@rcaml.cz, tel. 00420777724800